SIlikon do łazienki. Czym najlepiej uszczelnić wannę?Perfekcyjnie wykończona łazienka musi nie tylko elegancko wyglądać, ale również być idealnie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wody. Należy więc zadbać o punkty styku ścian i podłoża z armaturą oraz ceramiką sanitarną. Właściwe uszczelnienie tych miejsc uchroni je przed wilgocią, a tym samym ocali przed pojawieniem się pleśni, grzybów oraz zacieków.

Do zabezpieczenia przestrzeni wokół wanny, toalety czy kabiny prysznicowej zwykle wykorzystuje się silikony. Produkty te są skuteczne, tanie i proste w aplikacji, a do tego powszechnie dostępne w sklepach i marketach budowlanych. Niestety, silikon silikonowi nierówny, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z właściwościami konkretnego produktu i wybrać preparat najbardziej wytrzymały.

Jednym z najważniejszych atutów skutecznego uszczelniacza jest jego dobra przyczepność do podłoża. Tylko dzięki temu stworzy on trwałą i efektywną barierę ochronną przed wszechobecną w łazience wodą i parą wodną. Szkło, ceramika, lakierowane drewno, a także metal, tworzywa sztuczne i emalia to materiały, które często wybierane są do wykończenia łazienki. Warto zatem zaopatrzyć się w produkt, który będzie dobrze przyczepny do każdej z tych powierzchni i pozwoli stworzyć szczelną, elastyczną oraz zabezpieczającą przed przeciekami fugę. W przypadku potrzeby uszczelniania w łazience połączeń pomiędzy materiałami budowlanymi a elementami wykończeniowymi, koniecznie sięgnąć trzeba natomiast po preparat na bazie wodnej dyspersji akrylowej.

Silikon z właściwościami przeciwbakteryjnymi

Łazienka to miejsce, które szczególnie narażone jest na rozwój pleśni, grzybów i bakterii. Mogą one być przyczyną nie tylko mało estetycznych zacieków, ale mają również szkodliwy wpływ na zdrowie domowników. Wybierając preparat uszczelniający warto sięgnąć po taki produkt, który posiada właściwości przeciwbakteryjne. Silikony takie zawierają środki hamujące rozwój grzybów i pleśni na ich powierzchni, dzięki czemu zabezpieczone nim miejsca będą nieskazitelne przez długi czas.

Przed zakupem uszczelniacza warto także sprawdzić, czy dodatkowo stanowi on skuteczną barierę ochronną przed osadzającym się brudem, a także resztkami mydła i środków czyszczących. Miejsca styku ściany z brodzikiem, umywalką czy wanną narażone są na ciągły kontakt z różnego rodzaju detergentami. Tam też najczęściej zbiera się brud. Niezwykle istotne jest zatem, aby silikonowa fuga zabezpieczająca przed wilgocią była łatwa do czyszczenia, a przy tym odporna na szorowanie. Na szczęście wymagania te spełnia coraz więcej produktów z segmentu chemii budowlanej.

Estetyka w parze z funkcjonalnością

Silikonowe fugi pełnią w łazience głównie funkcję zabezpieczającą przed przenikaniem wilgoci i dlatego też muszą być trwałe, odporne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Nie da się jednak ukryć, że miejsca styku urządzeń sanitarnych z podłożem są bardzo dobrze widoczne, dlatego też powinny również elegancko się prezentować. „Jeszcze niedawno istniało przekonanie, że silikon uszczelniający musi być jedynie skuteczny, zatem większość produktów była dostępna tylko w kolorze białym. Tymczasem funkcjonalność nie wyklucza estetycznego wyglądu.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem