W Polsce adaptacje poddaszy do celów mieszkaniowych stają się coraz bardziej popularne. To prosty sposób na zwiększenie metrażu przestrzeni użytkowej. Aby jednak pomieszczenia pod dachem były funkcjonalne i komfortowe, należy starannie dobrać pokrycie dachowe oraz materiał izolacyjny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ konsekwencje błędnych decyzji możemy dotkliwie odczuć właśnie zimą.

Jeśli dach nie jest prawidłowo wykonany, może generować straty energii sięgające nawet 25%. W celu ograniczenia przenikania ciepła na zewnątrz należy zastosować właściwy materiał pokryciowy i zapewnić mu odpowiednią termoizolację.

Dlaczego na poddaszu jest zimo, czyli jakich błędów nie popełniać?

Pamiętajmy, że pomieszczenia na poddaszu są umiejscowione bezpośrednio pod pokryciem. Dlatego tak ważną kwestią jest zapewnienie tam optymalnej temperatury. W okresie grzewczym najbardziej zależy nam na minimalizowaniu strat ciepła.

Niewłaściwa izolacja, brak właściwej termoizolacji i kiepskiej jakości pokrycie mogą sprawić, że na poddaszu nie da się mieszkać. I tak np. jeśli dach został zbyt słabo ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że zimą na ostatniej kondygnacji będzie panował chłód. Możemy je oczywiście bardziej dogrzewać lub zamontować dodatkowe urządzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyki. Tyle, że wtedy straty energii i koszty będę ogromne. A to mija się z celem. Dlatego kiedy budujemy dach, zdecydowanie unikajmy półśrodków i produktów nieznanego pochodzenia. Porządnie wykonana adaptacja zapewni nie tylko satysfakcję, ale i komfort mieszkania dla domowników – mówi Bogdan Kalinowski z Grupy Dekarskiej w Białymstoku, laureat branżowego programu SUPERDEKARZ, któremu patronuje marka BRAAS.

Dach szczelny i odpowiednio zaizolowany

Jeśli planujemy pomieszczenia mieszkalnie na kondygnacji pod dachem, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie termoizolacji dwuwarstwowej. Pozwoli ona uzyskać korzystne parametry cieplne. Główną rolę przy prawidłowej termoizolacji dachu odgrywają dwa czynniki – dobry materiał izolacyjny (wełna mineralna lub szklana) i pokryciowy. Aby termoizolacja spełniała swoje funkcje, musi być także starannie zabezpieczona przed działaniem wilgoci.

Jako materiał izolacyjny najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub szklaną. Następnie, by przeciwwilgociowo zabezpieczyć ocieplenie, konieczne jest użycie membrany. Wewnętrzną stronę poddasza należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną, zewnętrzną natomiast specjalną paroprzepuszczalną membraną dachową. Folie i membrany to materiały, które chronią konstrukcję dachu i warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, np. w przypadku uszkodzenia pokrycia. Stanowią też ochronę przed wilgocią, która powstaje wskutek skraplania pary wodnej z wnętrza domu. Celem zwiększenia oszczędności energii warto zamontować membranę z refleksyjną powłoką, która odbija promieniowanie słoneczne. W okresie jesienno-zimowym potrafi ona obniżyć przenikanie ciepła przez dach aż do 30%, w lecie zaś zmniejszyć wnikanie ciepła – radzi Superdekarz, Bogdan Kalinowski.

Zwróćmy też uwagę, w jaki sposób fachowcy wykonują izolację – czy jest ona dwuwarstwowa, oraz jakie materiały zostały użyte do tego celu. Pamiętajmy, że jeśli zostaną popełnione jakieś błędy, to odbiją się one na mieszkańcach domu.

Jak uniknąć błędów przy adaptacji poddasza? fot. Braas

Dachówka ograniczy straty ciepła

W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dachówki, zarówno betonowej, jak i ceramicznej. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata.

Dachówka jest skutecznym izolatorem ciepła - dużo wolniej się nagrzewa i dużo wolniej wychładza niż np. blachodachówka. Dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, przez co charakteryzują się korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi – mówi Superdekarz.

Jeśli nie chcemy być w zimie narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie, a w lecie na wysokie temperatury w domu, zastanówmy się już na etapie projektu, jaki ma być nasz dach. Pamiętajmy, że dach jest inwestycją na lata i skutki naszych decyzji będą długofalowe.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem