Jak zabezpieczyć drewno?Impregnat, olej, lakierobejca czy lazura, a może lakier?  Jakiego  środka użyć, żeby dobrze ochronić drewno? Oto kilka porad, jaki preparat wybrać do odpowiedniego zabezpieczenia tego naturalnego materiału.

W zależności od tego czy nasz materiał używany jest na zewnątrz, czy wewnątrz, musimy dobrać odpowiedni preparat. Na rynku dostępna jest szeroka oferta lakierów, lakierobejc czy olejów, które znakomicie zabezpieczają drewniane powierzchnie. Warto jednak dobrze poznać ich właściwości i sposoby oraz możliwości zastosowania, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

Impregnat przeznaczony jest do profilaktycznej ochrony drewna oraz do likwidacji insektów i szkodników biologicznych. Zapobiega także ich kolejnym atakom. Tego typu produkt głęboko wnika w strukturę materiału, gwarantując wysoką odporność na zagrożenia przy zachowaniu naturalnego rysunku surowca. Dużą popularnością cieszą się środki produkowane na bazie wody. Taki produkt nie pali się, jest bezzapachowy i nie powoduje podrażnień w kontakcie ze skórą. Bez problemu poradzi sobie zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzach pomieszczeń. Jest to jednak środek bezpowłokowy i nie chroni drewna przed szkodliwym działaniem wody. Musi zatem zostać pokryty dodatkową warstwą.

Do wstępnej ochrony drewna można zastosować także impregnat na bazie żywicy. Jest to produkt, który tworzy powłokę zabezpieczającą przed wodą. Może być zatem stosowany jako jedyna ochrona, szczególnie, że dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych, co umożliwia osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego.

Lakier to przede wszystkim produkt, który ma za zadanie nadać połysk i stworzyć gładką powierzchnię, jednocześnie zachowując naturalną fakturę drewna. Dostępny jest także w wersji barwiącej. Zastosowanie środka na właściwie przygotowane podłoże przywróci więc blask drewnianym oknom czy drzwiom, albo zmieni ich barwę, aby dostosować je do nowego stylu wykończenia wnętrz. Lakier do drewna można także używać na zewnątrz w celu zabezpieczenia płotów bądź architektury ogrodowej. Produkt tworzy elastyczną i zmywalną powłokę, co pozwala utrzymać powierzchnię elementów drewnianych w czystości. Środek dobrze zabezpiecza też przed szkodliwym działaniem wody oraz promieni UV.

Kolejną grupę preparatów do ochrony drewna stanowią lakierobejce i lazury. Czym   różnią się od siebie? Lakierobejca przeznaczona jest do ochronnego i dekoracyjnego malowania przedmiotów, nadaje drewnu połysk i elegancję. Tworzy wytrzymałą powłokę, która cechuje się wysokimi parametrami zabezpieczającymi. Lazura, wyróżniająca się subtelniejszym połyskiem oraz barwą, przeznaczona jest natomiast do malowania najbardziej reprezentacyjnych powierzchni. Środek tworzy elastyczną warstwę, która nie łuszczy się i nie pęka, a przy tym uwypukla naturalny rysunek drewna.

Olej to ekologiczny produkt, który znakomicie spisuje się podczas zabezpieczania drewnianych tarasów oraz parkietów o dużym natężeniu ruchu. Z powodzeniem można używać go także do zabezpieczania drewnianych mebli ogrodowych. Nie tylko chroni materiał przed szkodliwym promieniowaniem UV i wodą, ale również pozwala zachować oryginalny odcień naturalnego surowca. Produkt doskonale wnika w drewno, jednocześnie pozwalając mu swobodnie oddychać. Środek poradzi sobie z każdym gatunkiem naturalnego surowca. Dzięki swoim właściwościom olej tworzy powłokę, która nie łuszczy się i nie pęka oraz jest wysoce-odporna na ścieranie. Stosując wysokojakościowy produkt możliwe jest przeprowadzenie renowacji co 2 lata, a nie jak to ma zazwyczaj miejsce, co pół roku.

Dobranie odpowiedniego produktu zabezpieczającego, pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto więc przed zakupem dobrze poznać ofertę preparatów ochronnych. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się trwałością drewna przez kolejne lata.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: