Dekoracyjny potencjał kamienia
Choć to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, to wciąż cieszy się niesłabnącym uznaniem architektów i projektantów. Mowa oczywiście o kamieniu. Oto kilka powodów, z uwagi na które powinniśmy przyjrzeć mu się z bliska.
Nie sposób wymienić w jednym zdaniu wszystkich zastosowań kamienia, tak jak nie sposób wymienić wszystkich jego rodzajów. Jedno jest pewne - to materiał niezwykle uniwersalny. Znakomicie komponuje się z innymi surowcami – drewnem stalą czy chociażby szkłem. Dzięki różnorodności faktur czy kolorów, daje też niemal nieograniczone możliwości aranżacji domowego wnętrza. A przy tym może być z powodzeniem stosowany zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w budynkach niezwykle nowoczesnych. Oprócz niepodważalnych walorów estetycznych i designerskich jest także niezwykle wytrzymały i trwały. A przy tym - podobnie jak drewno - jest materiałem naturalnym. Oto kilka przykładów jego zastosowań.
Parapety
Z kamienia możemy wykonać chociażby parapety – i to zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bez problemu dopasujemy je nie tylko do rodzaju okien, ale też koloru ścian czy stylu i wyposażenia naszego domu.
Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Dlatego najlepiej sprawdza się w tym wypadku granit - mówi Grzegorz Nowakowski, z firmy MS więcej niż OKNA, producenta stolarki i produktów z kamienia – Poza tym powinny posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.
We wnętrzach możemy z powodzeniem wykorzystać również marmur, konglomerat marmurowy i kwarcowy czy trawertyn. Cena takiego parapetu w zależności m.in. od jego długości i szerokości oraz rodzaju zastosowanego kamienia może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Blaty
Kamienne blaty nadadzą elegancji i szyku nie tylko domowej kuchni, ale także restauracjom i sklepom. W tym wypadku nie należy zapominać o właściwościach użytkowych kamienia - jest niezwykle łatwy w czyszczeniu i odporny na działanie środków chemicznych czy kwasów zawartych w środkach spożywczych, a także żaroodporny.
W domowych kuchniach oraz lokalach najlepiej sprawdzi się granit i konglomerat kwarcowy, który mimo wysokiej ceny, jest coraz częściej wybierany ze względu na kolorystykę komponującą się z nowoczesnymi wnętrzami.
Łazienki
Kamień to również idealna propozycja do każdej łazienki – możemy z niego wykonać nie tylko okładzinę podłogową i ścienną, ale także elementy dekoracyjne i użytkowe – umywalki, wanny, brodziki, postumenty, a nawet ramy luster. Oprócz klasycznego marmuru, trawertynu i konglomeratów marmurowego oraz kwarcowego, czy granitu, znajdzie się tu również miejsce na wapień czy szlachetny onyks.
Schody
Na zewnątrz zaleca się m.in. granit o powierzchni płomieniowanej - głównie dlatego, że jest szorstki i posiada właściwości antypoślizgowe. Alternatywą jest także granit bądź konglomerat kwarcowy (z wyłączeniem kolorów czarnych) o powierzchni patynowanej, czyli wygładzonej dzięki szczotkowaniu. Taki zabieg niweluje charakterystyczną szorstkość, a przy tym pozwala uwydatnić walory kolorystyczne i wzornictwo materiału. Schody wewnętrzne w domu można wykonać niemal z każdego kamienia o powierzchni polerowanej lub z pasem antypoślizgowym.
Płytki
To ekskluzywna dekoracja wnętrz nie tylko domów, ale także firm, biur, instytucji i obiektów handlowo-usługowych. Można nimi pokryć nie tylko podłogi, ale także wybrane ściany. Kamienne płytki wykorzystuje się równie często do wykończenia elewacji budynków. Nasz dom możemy ozdobić w tym wypadku niemal każdym rodzajem kamienia. Na zewnątrz, z uwagi na wpływ warunków atmosferycznych najlepszym rozwiązaniem jest granit.
Kominki
Z uwagi na walory dekoracyjne oraz odporność na długotrwałe działanie wysokich temperatur, naturalny kamień jest bardzo często wykorzystywany jako okładziny kominków. Są one przygotowywane na indywidualne zamówienie i dostosowane zarówno do pomieszczenia jak i konkretnego modelu kominka. Z pośród bogatej oferty najlepiej wykorzystać w tym wypadku marmur, granit, trawertyn, łupek marmurowy bądź onyx.