Przegląd mebli łazienkowych ? co warto mieć?
Urządzenie wygodnej, funkcjonalnej i stylowej łazienki to trudne zadanie. Bo nie tylko musimy wziąć pod uwagę kształt, metraż i inne kwestie techniczne pomieszczenia, ale przede wszystkim ? potrzeby i preferencje domowników.
Meble są tym elementem wyposażenia, który z jednej strony jest swoistą bazą do organizacji przestrzeni, a z drugiej ? dopełnieniem aranżacji, o konkretnej funkcji użytkowej. To przede wszystkim miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych, sprzętów i ręczników. Szafki ukrywają elementy instalacji, ułatwiają zabudowę pralki i suszarki do ubrań.
Ale szafki, półki, regały i komody pełnią też ważną funkcję dekoracyjną. Ich stylistyka, materiał, z którego są wykonane, kolor, kształt, elementy dekoracyjne ? mają duży wpływ na wystrój wnętrza. W niektórych projektach łazienek są centralnym punktem, wokół którego buduje się resztę aranżacji.
Osobne meble czy w zestawie?
Meble, tak jak wszystko w łazience, powinny do siebie pasować. Tworzyć spójną całość, a do tego być funkcjonalne i ergonomiczne. Mając w głowie konkretny pomysł na urządzenie łazienki, bez problemu wybierzemy odpowiednie meble. Jednak gdy wciąż szukamy inspiracji, warto wspomóc się gotowymi rozwiązaniami. Wielu producentów wyposażenia proponuje całe kolekcje łazienkowe.
Dla przykładu ? meble do łazienki ? KOŁO to gotowe zestawy meblowe zawierające umywalkę i szafki lub szuflady poumywalkowe (stojące lub wiszące). Ciekawą opcją są całe kolumny umywalkowe, obejmujące też panel i szafkę (z/bez lustra) w górnej części.
Gotowe czy na zamówienie?
Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Największym atutem gotowych mebli jest to, że wystarczy je jedynie odpowiednio dopasować do wymiarów i układu łazienki, złożyć i zamontować. Często też są proponowane w zestawach z pasującymi do nich umywalkami i lustrami. Produkuje się je w pewnych standardowych rozmiarach, kompatybilnych z innymi elementami wyposażenia.
Kiedy jednak łazienka ma nietypowe wymiary lub projekt zakłada pewne niestandardowe rozwiązania, wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzą się meble łazienkowe robione na zamówienie. Idealnie wpasowują się w układ łazienki, dając jednocześnie ogromną swobodę aranżacyjną.
Co więcej, meble robione na wymiar to duża oszczędność miejsca, ponieważ wykorzystują w najlepszy sposób dostępną przestrzeń. Wbrew pozorom to świetna opcja także dla małych łazienek, gdzie każdy fragment miejsca warto optymalnie wykorzystać. Do wad tego rozwiązania trzeba zaliczyć cenę. Meble robione na zamówienie są zwykle droższe od gotowych zestawów.
Jakie meble do małej łazienki?
Urządzenie małej łazienki wymaga ogromnej pomysłowości. Trzeba dobrze przemyśleć, jak zorganizować pomieszczenie, by było jednocześnie wygodne, funkcjonalne i niezagracone. Jest kilka sprytnych sposobów, by optycznie dodać więcej przestrzeni małej łazience. Można to zrobić także poprzez odpowiedni dobór mebli.
Jakie meble będą najlepsze do małej łazienki?
- Lepiej zdecydować się na 1-2 konkretne, nawet większe meble, niż kilka małych. To ostatnie rozwiązanie stworzy wizualny chaos i przytłoczy niewielkie wnętrze.
- Sprawdzą się również meble łazienkowe wiszące. Z jednej strony dodadzą wnętrzu lekkości, a z drugiej ? znacznie ułatwią utrzymanie czystości w łazience.
- Szafki ze szklistymi lub lustrzanymi frontami, odbijającymi światło. To kolejny trik, dzięki któremu w małym wnętrzu można optycznie zyskać nieco więcej miejsca. Lustra, te na frontach lub wiszące niezależnie, są doskonałym sposobem na rozświetlenie pomieszczenia.
- Oświetlenie wewnątrz lub pod szafkami stwarza wrażenie głębi i dodaje aranżacji pewnego klimatu.
- Meble w jasnych barwach lub drewniane, przeszklone, lakierowane lub z lustrzanymi frontami.
- Warto wybierać umywalki nablatowe albo wpuszczane w blat, najlepiej kupując je w zestawie z szafką podumywalkową. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać miejsce pod blatem na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych.
Meble łazienkowe ? z jakiego materiału?
To ważna, praktyczna kwestia, która ma wpływ na żywotność i ładny wygląd mebli do łazienki. By długo służyły, powinny być wykonane z materiałów przygotowanych do specyficznych warunków panujących w łazience.
- Powinny być wykonane z materiału odpornego na dużą wilgotność i okresowe zalewanie.
- Z łatwością tolerować zmiany temperatury.
- Jeśli są wykonane z drewna, to z gatunków, które są przeznaczone typowo do łazienki. Drewno powinno być przygotowane do ciągłego kontaktu z wilgocią.
- Wykończenie mebli (np. oklejane krawędzie) musi być wykonane precyzyjnie, by wilgoć nie dostawała się do wnętrza mebla. ?Puchnięcie? blatów i rozwarstwianie się krawędzi mebli to najczęstsze problemy wynikające z nieodpowiedniego ich wykończenia.
- Prowadnice, zawiasy i uchwyty powinny być wykonane z materiału, który nie ulega korozji po kontakcie z parą wodną.
Wysokiej jakości meble łazienkowe są zwykle zabezpieczone warstwą lakieru poliuretanowego, który chroni całą powierzchnię mebla i skutecznie broni go przed szkodliwym wpływem temperatury i wilgoci.
Obecnie na rynku dostępne są meble wykonane z różnych tworzyw i materiałów. Od klasycznego drewna, aż po szkło, metal, wiklinę i plastik. Najczęściej wykorzystuje się wilgocioodporną płytę meblową, odpowiednio zabezpieczoną przed grzybami, a także częstą zmianą temperatury.
Na półce ekonomicznych produktów można znaleźć także meble wykonane z płyty wiórowej lub MDF, które nie zawsze są odpowiednio przygotowane na warunki panujące w łazience. Dobrze sprawdzają się w nich meble lakierowane, szczególnie modne w ostatnich sezonach.
Nieco wyższą półkę stanowią meble łazienkowe drewniane. To piękny i trwały materiał, aby jednak na długo zachował swoje właściwości i atrakcyjny wygląd, powinien być odpowiednio zaimpregnowany. Dotyczy to zarówno rodzimych, jak i egzotycznych gatunków. Które z nich najlepiej sprawdzą się w łazienkowych warunkach?
Przede wszystkim: dąb, jesion, buk modrzew, teak, cedr, marbau, iroko, wenge. Cechują się pewną odpornością na wilgoć i zmiany temperatury, ale i tak wymagają lakierowania, olejowania, woskowania i malowania. Kupując gotowe meble, dostajemy je już odpowiednio przygotowane, chociaż i tak wymagają regularnej pielęgnacji i konserwacji.
Rodzaje mebli łazienkowych
Wybór jest ogromny: stojące, wiszące, otwarte, zamknięte, w różnych kolorach i wzorach.
- Meble łazienkowe stojące ? to przede wszystkim szafki na kosmetyki i na ręczniki, ale kryją też kosze na brudną bieliznę i funkcjonują jako zabudowa pralki i suszarki na ubrania. Meble stojące (np. regały) dobrze sprawdzają się w łazienkach o większym metrażu, szczególnie jeśli stanowią zwartą zabudowę od podłogi do sufitu. Jeśli pojawiają się w mniejszych łazienkach, wówczas lepiej wybrać jeden większy mebel niż kilka mniejszych ustawionych w kilku miejscach.
- Meble wiszące ? szafki i regały (słupki, cargo, narożne) montowane do ściany łazienki to bardzo popularne rozwiązanie. Szafki wiszące dostępne są w wielu rozmiarach. Wygodnym rozwiązaniem są szafki podumywalkowe kompatybilne z ceramiką lub te wieszane nad umywalką z lustrzanymi frontami. Meble wiszące to dobra opcja do małych łazienek, ponieważ optycznie nie przytłaczają i dodają wnętrzu lekkości. Sprytnym rozwiązaniem są wysokie górne szafki sięgające aż do sufitu. To niewidoczne, ale pojemne miejsce na przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów.
- Szafki narożne ? pomysłowe rozwiązanie, by optymalnie wykorzystać przestrzeń nawet w łazienkach o małym metrażu. Mogą być to regały otwarte, z szafkami, szufladami lub z ukrytym koszem na brudne ubrania.
- Szafki na kółkach ? to nie tylko bardzo wygodna opcja, pozwalająca zagospodarować trudnodostępną przestrzeń. To też sprytny sposób na szybką rearanżację wystroju. Do wyboru mamy szafki drewniane, plastikowe, metalowe lub ratanowe, o różnych wymiarach i kształtach, bez problemu dopasowujące się do dowolnej przestrzeni w łazience.
Meble jako dekoracja
W minimalistycznym stylu meble są proste, a ich rola polega na ukryciu jak największej liczby przedmiotów. Mają wtapiać się w tło i nie angażować optycznie. Zupełnym przeciwieństwem jest styl glamour, w którym meble mają się wyróżniać, są centralnym punktem wystroju. Pełne przepychu, bogato zdobione, często rzeźbione, w złocie lub srebrze, w intensywnych głębokich kolorach.
Te dwa przeciwne bieguny pokazują, że meble pełnią wiele różnych funkcji w łazience. Organizują przestrzeń, mają wpływ na funkcjonalność i wygodę korzystania z łazienki na co dzień i pozwalają na przechowywanie przedmiotów potrzebnych podczas toalety. Warto jednak zwrócić uwagę także na ich aspekt dekoracyjny. Meble łazienkowe nadają wnętrzu określonego charakteru i pomagają budować specyficzny klimat.
Podsumowując, poniżej krótka lista, na co zwrócić uwagę wybierając meble:
- Z jakiego materiału są wykonane, czy jest on odporny na działanie wilgoci i zmiennej temperatury?
- Czy wykończenie mebli zabezpiecza przed butwieniem i rozwarstwianiem się?
- Czy szafki przyścienne mają zabezpieczenie z tyłu, by nie przylegały ściśle do ściany? Pozwala to chronić meble przed wilgotnieniem i pleśnieniem ?na plecach?.
- Czy drewniane szafki są wykonane z wilgocioodpornego drewna, które jest odpowiednio przygotowane na warunki łazienkowe?
- Czy zawiasy i inne elementy metalowe nie są podatne na korozję?
- Czy szafki i szuflady są wyposażone w mechanizmy cichego zamykania drzwiczek?
- Czy istnieje możliwość wbudowania oświetlenia do/pod szafkami?
- Czy meble wyposażone są w systemy przechowywania typu: przegródki, pojemniki, szuflady z przegrodami? To znacznie ułatwia organizację przedmiotów w łazience.
Artykuł sponsorowany