Jak działa oczyszczacz powietrza?

W uproszczeniu urządzenia usuwające pyły i drobnoustroje z powietrza składają się z trzech części. Pierwszą jest wentylator. Jego zadaniem jest zasysanie powietrza do obudowy. W niej znajduje się filtr, na którym osadzają się zanieczyszczenia. Ostatni element to zasilacz umożliwiający m.in. automatyczne włączanie sprzętu.

 

Tego rodzaju maszyny są niemal bezobsługowe. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to wymiana filtra. Co ważne, nie zawsze producenci wymagają wkładania czystego elementu w miejsce zużytego. Niektóre egzemplarze mają filtry zmywalne, a więc takie, które wystarczy przepłukać w wodzie.

Komu przyda się oczyszczacz powietrza?

Filtrowanie tego, co się wdycha, poprawi komfort życia każdego człowieka. Korzystanie z oczyszczacza powietrza pomoże w profilaktyce chorób układu oddechowego. Zakup takiego urządzenia powinni rozważyć także rodzice. Dzieci, zwłaszcza niemowlęta i kilkulatki, są bardziej podatne na infekcje niż dorośli.

 

W niektórych przypadkach nabycie oczyszczacza powietrza bywa wręcz koniecznością. Taki sprzęt jest nieoceniony dla osób ze zdiagnozowaną astmą bądź alergią, np. na roztocza. Filtracja powietrza, najlepiej połączona z jego nawilżaniem, pomoże również ludziom borykającym się z nawracającymi nieżytami.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Decyzję o wyborze konkretnego urządzenia należy uzależnić od kilku parametrów. Jak można się domyślić, wpływają one na cenę produktu. Na szczęście jest on inwestycją na wiele lat. Co więc sprawdzić? Najważniejsze cechy oczyszczaczy powietrza to:

 

  • wydajność;

  • maksymalny obszar działania;

  • liczba etapów filtracji;

  • poziom generowanego hałasu;

  • liczba trybów pracy;

  • kolor.

Wydajność

Ten wskaźnik wyraża się w metrach sześciennych na godzinę (m³/h) i informuje o tempie, w jakim oczyszczacz filtruje powietrze. Naturalnie, im szybciej, tym lepiej. Producenci czasem podają też maksymalną powierzchnię pomieszczenia (podaną w metrach kwadratowych (m²), w którym można postawić ich urządzenia.

Maksymalny obszar działania

Jeśli w specyfikacji nie ma informacji o tym, na jakim obszarze sprzęt dobrze działa, trzeba to policzyć. Wydajność wyrażona w m³ powinna być 3 razy większa niż objętość pokoju. Jeśli więc ma on 2,5 m wysokości i 20 m² powierzchni, jej kubatura to 50 m³. Potrzebny będzie więc oczyszczacz o wydajności co najmniej 150 m³/h.

Liczba etapów filtracji

Warte uwagi modele mają nawet 3-4 filtry. Takie urządzenia poza wstępnym oczyszczaniem wyposażone są m.in. w moduł HEPA, który eliminuje roztocza. Oprócz tego mają element usuwający cząsteczki węgla. Kolejnym bywa mechanizm jonizujący powietrze, a więc odświeżający je, a często też nawilżający.

Poziom generowanego hałasu

Oczyszczacz powietrza uruchamia się na dłuższy czas, a w związku z tym nie powinien być uciążliwy dla domowników. Właśnie dlatego należy sprawdzić, ile decybeli (dB) generuje w trakcie pracy. Najlepiej, żeby był to dźwięk na poziomie nieprzekraczającym głośności rozmowy, czyli nie większym niż 50-60 dB.

Liczba trybów pracy

O zadowoleniu z zakupu zdecyduje też liczba funkcji oczyszczacza. Dzięki temu będzie można ustawiać jego wydajność w zależności od potrzeb. Dla przykładu w nocy przyda się mniej wydajny, ale pozwalający spać tryb cichy. Świetnym dodatkiem jest też opcja automatycznego uruchamiania i wyłączania urządzenia.

Kolor

Oczyszczacz powietrza to duża maszyna, a przez to widoczna na pierwszy rzut oka. Co zrozumiałe, nie można jej niczym przykrywać. Warto więc dopasować ją do odcienia mebli w pokoju. Na szczęście jest w czym wybierać. W sprzedaży są nawet modele z obudowami imitującymi wygląd drewna.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Ceny takich urządzeń wahają się między 800 zł a 1500 zł. Co ważne, nawet za niższą kwotę da się kupić wielofunkcyjny sprzęt, który kilkuetapowo filtruje powietrze. Od czego więc zależy cena? Na jej wysokość wpływa przede wszystkim wydajność. Droższe modele działają szybciej, a do tego na większej powierzchni.

 

Przed zakupem trzeba mieć jednak świadomość, że nawet najwydajniejszy sprzęt nie oczyści powietrza w całym mieszkaniu. Pojedyncza maszyna sprawdzi się w jednym pomieszczeniu. Jeśli ma służyć w różnych pokojach, pozostaje zakup platformy na kółkach, zdolnej udźwignąć urządzenie ważące 10-15 kg.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

 

Tak, nabycie oczyszczacza powietrza to dobry pomysł. Wielu osobom pomoże on w złagodzeniu dolegliwości dróg oddechowych. Pozostali po prostu zapobiegną infekcjom. Na takim zakupie zyskają więc wszyscy. Nie warto się więc zastanawiać, tylko już dziś przejrzeć oferty producentów i dystrybutorów tego typu sprzętu.

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem