Dobre okna połaciowe zapewniają, że dom jest energooszczędny, a rachunki za jego utrzymanie niskie. Odpowiadają za komfort naszego życia: dostarczają światło potrzebne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, chronią przed ulewami, śniegiem i chłodem oraz uciążliwym hałasem z ulicy.

Wygodne w obsłudze i łatwe do wyczyszczenia stają się codziennym przedmiotem, który doceniamy za funkcjonalność. To właśnie pakiet szybowy, decyduje o bardzo wielu cechach współczesnego okna dachowego.

Jakie szyby wybrać?

Powinien być on nie tylko energooszczędny, ale również bezpieczny dla domowników. Wybierając go warto zwrócić uwagę na jego parametry energooszczędności, dodatkowe funkcje gwarantujące komfort użytkowania, a przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom.

Parametry energooszczędności

Podstawowym parametrem technicznym szyby jest współczynnik przenikania ciepła Us jest on bardzo ważny, ale najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła Uo dla całego okna. Nawet najlepsza energooszczędna szyba zamontowana w oknie słabej jakości nie zapewni nam odpowiedniej ochrony przed stratami ciepła. W szybach VELUX stosuje się we wszystkich pakietach szybowych: wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym argonem lub kryptonem, ciepłą ramkę dystansową pomiędzy szybami, a także powłoki niskoemisyjne na zewnętrznej szybie, aby zapobiec ucieczce ciepła.

Drugim ważnym współczynnikiem charakteryzującym szyby jest współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g wyrażony w procentach. Mówi nam o tym, ile energii słonecznej padającej na zewnętrzną szybę przenika przez nią do wnętrza, czyli jak skutecznie możemy wykorzystać słońce do ogrzewania naszego domu. Różnicę  pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz stratą ciepła, które ucieka przez okno opisuje bilans energetyczny okna. Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty ciepła, bilans energetyczny okna jest dodatni. Reasumując najlepszy bilans energetyczny osiągają okna, które mają stosunkowo nisko współczynnik U (niekoniecznie najniższy) oraz jednocześnie wysoki współczynnik g. Do domów o podwyższonych parametrach energooszczędności lub gdy okna są skierowane na północ polecamy wielokomorowe pakiety szybowe dwukomorowe -65 lub trójkomorowe, o współczynniku przenikania ciepła dla szyby równym 0,5 W/m²K.

Parametry bezpieczeństwa

VELUX, światowy lider w produkcji okien do poddaszy oferuje większość swoich okien z energooszczędną szybą laminowaną w standardzie. Podstawowy pakiet szybowy –73 składa się z trzech tafli szkła i przestrzeni międzyszybowej wypełnionej gazem szlachetnym: argonem. Zewnętrzna 4 milimetrowa szyba jest hartowana, co oznacza, że w razie stłuczenia jej kawałki nie będą miały ostrych krawędzi. Wewnętrzna szyba to dwie tafle szkła o grubości 3 mm sklejone za pomocą dwóch warstw folii. Dzięki takiej konstrukcji w razie stłuczenia, kawałki szkła nie spadną na podłogę, ale pozostaną w ramie okna wraz z folią. Najważniejszą jej zaletą jest gwarancja zdrowia i bezpieczeństwo domowników w codziennym życiu. Standardowa szyba utrudni również wtargnięcie intruza do wnętrza, ponieważ ma klasę odporności antywłamaniowej P2A, a tam gdzie potrzeba podwyższonej ochrony można zastosować szybę antywłamaniową w klasie P5A.

Parametry komfortu

Współczesne szyby oprócz ochrony przed stratami ciepła i zapewnieniem bezpieczeństwa oferują użytkownikom wiele przydatnych w codziennych życiu funkcji. W domu chcielibyśmy cieszyć się ciszą, dlatego szyby laminowane ze względu na swoja konstrukcję osiągają dużo lepsze parametry izolacyjności hałasu. Zatem, gdy okno jest od ruchliwej ulicy warto zwrócić uwagę, na dźwiękochłonność okna. Opisuje ją współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który mówi on nam o ile decybeli zostanie zredukowany hałas. Natomiast w sypialniach i pokojach dziecięcych jeszcze lepiej sprawdzi się okno z szybą z pakietem wyciszania deszczu - 60GR. Kolejne ułatwienie to powłoka łatwozmywalna na zewnętrznej szybie. Technologia ta powoduje, że zanieczyszczenia, które gromadzą się na szybie, są rozkładane, a następnie wypłukiwane przez deszcz. Dodatkowo na szybie nie powstają krople, tylko cienka i przejrzysta warstwa wody, a wyschnięciu nie ma śladu deszczu ani brudu, więc szyba nie wymaga częstego mycia. Modne intensywne kolory wnętrza, jego wyposażenia oraz naszych ubraniach można ochronić przed blaknięciem, dzięki funkcji ochrony przed promieniowaniem UV.

Tabela. Funkcje techniczne szyb laminowanych VELUX

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: