Trendy w stolarce okiennej
W dzisiejszych czasach na branżę budowlaną, podobnie jak na muzykę czy wzornictwo, oddziałuje moda. Media, producenci, pogoda – te czynniki, ale także wiele innych, wpływają na panujące trendy w stolarce okiennej. Energooszczędność i duże przeszklenia to dwa najbardziej widoczne nurty wśród osób kupujących okna.
Moda na energooszczędność
Rośnie świadomość Polaków na temat energooszczędności. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że wybór produktów o wysokiej termoizolacyjności wpłynie na mniejsze straty ciepła z wnętrza, a tym samym na niższe rachunki za ogrzewanie. W ostatnim czasie klienci częściej interesują się parametrami wyznaczającymi poziom termoizolacyjności okna i kierują się nimi przy zakupie konkretnych produktów. Czynnikiem wpływającym na większą świadomość ludzi są z pewnością ciągłe wzrosty opłat za ogrzewanie.
W kwestii energooszczędności okien należy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Znaczna część producentów operując parametrami okien podaje współczynnik przenikania ciepła dla samej szyby. W ten sposób klient zostaje wprowadzony w błąd, gdyż najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła całego okna, a nie szyby – współczynnik samej szyby jest zawsze lepszy od współczynnika całego okna i nie odzwierciedla faktycznej straty ciepła z wnętrza – radzi Marcin Szymanowski, Kierownik Działu Marketingu, Sokółka Okna i Drzwi S.A.
Nurt dbania o energooszczędność widać także w wyborze materiału, z którego wykonywane są okna. Polacy coraz częściej doceniają drewno. Jako surowiec naturalny, sprawdzony i stosowany w budownictwie od setek lat ma znacznie lepsze parametry niż np. PCV czy aluminium, co bezpośrednio wpływa na energooszczędność okien drewnianych. Powoli, ale sukcesywnie, rośnie także sprzedaż produktów drewniano-aluminiowych. Popularne za granicą połączenie energooszczędności drewna z wytrzymałością aluminium znajduje i u nas kolejnych zwolenników.
Więcej światła
Trendom ulegają także rozmiary okien, którymi interesują się klienci. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują duże przeszklenia – kupujący często decydują się na okna i drzwi tarasowe o większych od standardowych wymiarach. W dużej mierze jest to spowodowane walorami estetycznymi – duże okna gwarantują wrażenie większej, otwartej przestrzeni. Ponadto rozległe przeszklenia rozjaśniają wnętrze, dają znaczną ilość światła słonecznego, ale także ciepła – pod warunkiem, że są zamontowane w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Nowoczesne produkty o wysokiej termoizolacyjności pozwalają klientom na połączenie walorów estetycznych z rozsądnym wyborem produktów energooszczędnych.
W kwestii kolorów widać wyraźnie dwa trendy. Mieszańcy domów jednorodzinnych zdecydowanie częściej wybierają okna z naturalnym widocznym rysunkiem drewna. Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych natomiast najczęściej kupują okna malowane w kolorach kryjących – mówi Marcin Szymanowski.
Większość trendów w stolarce okiennej to wynik rozwoju rynku i zmiany upodobań klientów. Pozytywnym elementem jest fakt, że Polacy są coraz bardziej świadomi – wybierając okna, kierują się nie tylko najniższą ceną, ale także energooszczędnością kupowanych modeli.