Podstawowe zasady montażu rynien
Właściwie dobrane rynny do wielkości dachu to zaledwie połowa sukcesu. Równie ważny jest profesjonalny montaż. Od niego bowiem zależy w głównej mierze to, czy zebrana z dachu woda zostanie bezpiecznie odprowadzona poza dom.
7kroków montażu rynien
- Montaż odpływu
Na początek należy ustalić pozycję odpływu. Pamiętaj, iż odpływ wyznacza najniższy punkt systemu. Odpływ może być montowany skrajnie lub centralnie.
- Montaż haków
Haki mocujemy do deski czołowej, krokwi (o ile ich rozstaw nie przekracza 60 cm) lub łaty nakrokwiowej. Najdalszy hak na przeciwległym końcu odpływu tak, aby zapewnić zalecany spadek. Koniec haka nie może przecinać płaszczyzny przedłużenia połaci dachowej. Umożliwi to zsuwanie się śniegu bez obciążania rynny (na terenach o dużych opadach śniegu zaleca się zamontować płotki przeciwśnieżne). Napięty mocno sznurek między odpływem a hakiem wskaże wysokość montażu pozostałych haków oraz łączników. Rozstaw haków nie może przekraczać 60 cm.
- Montaż rynny i łączników
Montaż rynien rozpoczynamy od miejsca najdalszego od odpływu (nie usuwając jeszcze napiętego sznurka). Pierwszą rynnę dopasowujemy do haków, jej koniec wyznacza nam miejsce montażu łącznika (ważne! pamiętać o liniach montażowych).
Po zamocowaniu łącznika montujemy rynnę wsuwając ją do zamka haków i łącznika od strony deski czołowej i wciskając kolejno w zamki zewnętrzne haków. W ten sam sposób montujemy kolejne rynny dochodząc do odpływu. Zalecamy wycięcie otworu w rynnie w miejscu odpływu zamiast przecinania całkowicie rynny. Zakładamy zaślepki.
- Połączenie odpływu z rurą odpływową lub kolankiem
Przy dachach bez okapu rurę wkładamy (przy pomocy mufy) bezpośrednio do odpływu. Przy dachach z okapem łączymy odpływ z rurą spustową przy pomocy dwóch kolanek i przyciętego na odpowiednią długość odcinka rury.
- Połączenie dwóch rur spustowych
Rury łączymy przy pomocy mufy pamiętając o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej umożliwiającej rozszerzalność cieplną systemu.
- Montaż obejm
Obejmy mocujemy w odstępach nie większych niż 1,8 m (rys. 7) wkrętami (dyblami) o długości dostosowanej do grubości ocieplenia ściany. Zadaniem obejm jest przytrzymywanie rur w pionie, nie mogą one utrudniać ekspansji termicznej systemu nie należy zatem skręcać ich zbyt mocno (obejma nie może ściskać rury).
- Zakończenie instalacji odprowadzenie wody
Odprowadzenie na grunt - na końcu rury spustowej należy zamocować kolano lub wylewkę. Minimalna odległość wylewki od gruntu wynosi 20 cm.
Odprowadzenie do kanalizacji deszczowej lub zbiornika na deszcówkę końcówkę rury należy zainstalować w otworze przygotowanego wcześniej osadnika (rewizji) łączącego system orynnowania z kanalizacją deszczową.