1. Oszczędzanie wody i prądu

Chcąc prowadzić ekologiczny dom, warto zwrócić uwagę na zużycie prądu i wody. Jednym z tipów na bardziej ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe, bez wątpienia jest korzystanie z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie jednak jest dość kosztowną inwestycją. Dlatego też alternatywną metodą może być na przykład korzystanie z usług firm pozyskujących prąd z odnawialnych źródeł energii, na przykład elektrowni wiatrowych czy paneli słonecznych. 

Świetnym sposobem na oszczędzanie prądu, jest też wymiana żarówek na energooszczędne, wykonane na przykład w technologii LED. Wyróżniają się one nie tylko niskim poborem energii, ale są też bardzo wytrzymałe. Ze względu na to, że oszczędzanie energii to jeden z najlepszych sposobów na ekologiczny dom, warto również wyłączać światła, kiedy nie są używane. Dobrze jest także wyłączać wszelkie urządzenia z sieci, zamiast pozostawiać je w trybie gotowości.

Obok ograniczenia zużycia prądu, warto zwrócić uwagę także na, to ile zużywamy wody. Żeby ograniczyć wykorzystanie tego zasobu, należy zakręcać wodę podczas mycia zębów czy też zmywania naczyń. Naprawmy również wszelkie nieszczelne krany. Możemy też skrócić czas trwania prysznica czy ograniczyć kąpiele w wannie z dużą ilością wody. Zwróćmy uwagę również na wodę wykorzystywaną w toalecie. Zazwyczaj w spłuczce dostępne są dwa tryby – jeden z mniejszą, a drugi z większą ilością spłukiwanej wody. Najlepiej stawiać na ten pierwszy.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, możemy również gromadzić wodę opadową, która przyda się na przykład podczas prac ogrodowych. Dlatego dobrze jest zainwestować w zbiorniki odzyskujące deszczówkę. Dostępne są one w wariantach naziemnych oraz podziemnych. Jeśli myjemy naczynia ręcznie, rozważmy zakup zmywarki, która zużywa 30% mniej wody.

2. Ograniczenie produkcji śmieci i racjonalna gospodarka odpadami

Prowadząc eko dom, powinniśmy zwrócić uwagę również na wytwarzane przez nas śmieci. Segregacja i wyrzucanie poszczególnych rzeczy do właściwych pojemników ma duże znaczenie w procesie gospodarki odpadami. Zakup dedykowanych koszy do papieru, szkła, plastiku i innych elementów to sposób na zwiększenie recyklingu. Ograniczenie produkcji śmieci obejmuje nie tylko segregację odpadów, ale również minimalizowanie ich gromadzenia. Jak można tego dokonać? Na przykład korzystając z wielorazowych toreb, czy kupując sypkie produkty na wagę. W niektórych sklepach można już spakować towar we własne opakowania lub też papierowe worki.

3. Sprzątanie domu i pranie ekologicznym środkami

Prowadząc ekologiczny dom, możemy wykorzystywać domowe sposoby czyszczenia, zamiast stosować pełne szkodliwych związków gotowe środki chemii gospodarczej. Co może nam się przydać podczas prania czy sprzątania zarówno kuchni, łazienki, jak i innych pomieszczeń?

Przede wszystkim soda oczyszczona. Można ją wykorzystywać nie tylko do czyszczenia piekarnika oraz innych powierzchni, ale również dodawać do prania białych rzeczy, ze względu jej właściwości wybielające. Może być ona również naturalnym pochłaniaczem zapachów. Dlatego na przykład mocno przepocone buty, wystarczy posypać takim proszkiem i zostawić na noc, a następnie wytrzepać. 

W domowych porządkach warto wykorzystywać również ocet, który ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Świetnie sprawdza się on na przykład do odkamieniania czajnika, a w połączeniu z sodą oczyszczoną, tworzy środek, który może poradzić sobie nawet z dużymi zabrudzeniami.

4. Zmiana sprzętów i inwestycja w termomodernizację budynku

Chcąc prowadzić ekologiczny dom, warto zwrócić uwagę na sprzęty, które w nim wykorzystujemy. Najlepiej jest postawić na te urządzenia, które zużywają mniej energii, oszczędzając przy tym również nasze pieniądze. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy wymienić wszystkie sprzęty. Jeżeli jednak kupujemy nowy model, zwróćmy uwagę na to, by był on energooszczędny. 

Pamiętajmy, że najbardziej ekologiczne jest używanie przedmiotów tak długo, jak jest to tylko możliwe, a w razie potrzeby naprawianie ich. W pewnych sytuacjach jednak, zwłaszcza w przypadku starych sprzętów AGD, które zużywają sporo energii, zakup nowego może okazać się jednak lepszym rozwiązaniem.

Ekologiczny dom to często również duże inwestycje. Dlatego warto rozważyć przejście na energię odnawialną i na przykład zakup paneli fotowoltaicznych. Jeżeli posiadamy własny budynek, dobrym rozwiązaniem, aby zużywać jak najmniej energii na ogrzewanie domu zimą i chłodzenie go latem, jest inwestycja w izolację. Mowa tutaj zarówno o termomodernizacji domu, jak i uszczelnieniu okien oraz drzwi, czy też wymianie starych, nieszczelnych modeli na nowe. Zgodnie z normami dom energooszczędny powinien wymagać maksymalnie 70 kWh/m2 ogrzewania rocznie.

5. Przemyślana konsumpcja

Pamiętajmy, że prowadząc ekologiczny dom, to nasze wybory w dużym stopniu wpływają na środowisko naturalne. Dlatego spróbujmy ograniczyć niepotrzebne wydatki, stawiając na przemyślaną konsumpcję. Miejmy na uwadze środowisko, również podczas zakupów, nie tylko unikając plastikowych toreb czy słomek w napojach. Kupując jedzenie, ubrania czy kosmetyki pamiętajmy, że wiele tanich artykułów niskiej jakości będziemy musieli wyrzucić po jednym sezonie, generując nowe śmieci. Dlatego czasami lepszym pomysłem, jest wybór produktów nieco droższych, lecz wyższej jakości, które posłużą nam znacznie dłużej. Najlepiej jeżeli są one wykonane z ekologicznych materiałów, a więc na przykład drewna. szkła, metalu, kamienia czy tkanin takich jak bawełna, len, wełna rattan itp.

Tipów na ekologiczny dom jest wiele. Nie musimy od razu wdrażać wszystkich rozwiązań, zwłaszcza jeżeli wiązałyby się z koniecznością podniesienia sporych nakładów finansowych. Jednak nawet niewielkie zmiany przeprowadzone przez właścicieli wielu mieszkań, mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję naszej planety.



 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem